PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Poznań

DATA: sierpień 2019

POWIERZCHNIA: 1000 m2

INWESTOR: Prywatny

OGRÓD Z ELEMENTEM WODNYM

Ogród z elementem wodnym został zaprojektowany w stylu nowoczesnym. Jednym z głównych zadań projektowych było przystosowanie istniejącego rowu melioracyjnego w centralnej części ogrodu do reszty układu oraz nadanie mu nowej formy i funkcji.

Część frontową stanowi betonowy podjazd wraz z minimalistyczną kompozycją z formowanych bukszpanów oraz drzewa o parasolowatej koronie.  Ścieżkę stanowią kwadratowe płytki gresowe z białym kruszywem. Wykorzystano liczne istniejące nasadzenia i zaproponowano ich przesadzenie wzdłuż ogrodzenia po prawej stronie w taki sposób, aby stworzyły naturalistyczny żywopłot.
Strefę tarasu podzielono na dwie części: pierwsza zlokalizowana została w bezpośrednim sąsiedztwie budynku na wyniesionym betonowym podeście.
Zlokalizowano na nim meble wypoczynkowe oraz podwójny biokominek zewnętrzny. Całość została wkomponowana w istniejący drzewostan oraz bujną roślinność.

Druga część tarasu została umiejscowiona w dalszej części ogrodu. Oba wnętrza krajobrazowe zostały ze sobą połączone za pomocą drewnianej kładki. Konstrukcja umożliwia wygodne przejście przez rów melioracyjny, wokół którego zaprojektowano gęstą roślinność okrywową i zadarniającą.
Projekt charakteryzuje geometryczny układ, który dodatkowo podkreślają betonowe donice wraz z podwyższonym drewnianym tarasem (+0,80). Zaproponowano w tym miejscu nowoczesne palenisko z mobilnym umeblowaniem oraz żaglem ogrodowym. Mini szklarnię ogrodową wraz z ogródkiem warzywnym zlokalizowano pośród krzewów ozdobnych w północno-wschodniej części ogrodu.

Zaproponowana koncepcja przestrzenna zakłada stworzenie wielu wnętrz, w których każdy z użytkowników może znaleźć coś dla siebie i spędzić miły czas na wiele sposobów.