PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Środa Wielkopolska

DATA: Sierpień 2021

POWIERZCHNIA: 1000 m2

INWESTOR: Prywatny

HEDGE

Ogród został zaprojektowany w stylu nowoczesnym. Przestrzeń wyróżniają proste formy oraz minimalistyczna wysoka ściana z ekranów szpalerowych zlokalizowana wzdłuż granicy działki.

Frontowa część ogrodu to miejsce reprezentacyjne podzielone na część podjazdową oraz wejściową. Ścieżka prowadząca do domu została podkreślona przez betonową donicę oraz wielkoformatowe płyty chodnikowe. Piętrowe rabaty po lewej stronie wejścia nadają dynamiki oraz elegancji projektowanej przestrzeni. Podjazd stanowią wielkoformatowe, podłużne płyty betonowe na kruszywie. Po lewej stronie zaprojektowano szeroką donicę z wielopiennym drzewem liściastym. W drugim narożniku zlokalizowano trzy ozdobne wiśnie ‘Kanzan’.

W stronę ogrodu prowadzi ścieżka z płyt betonowych o formacie 80×80 cm oraz rabata z rytmiczną kompozycją roślinną wzdłuż ogrodzenia. Główne akcenty kolorystyczne stanowią elementy różu, oranżu i purpury.

Główną przestrzeń ogrodową tworzy geometryczny taras w kształcie litery L, otoczony wysokimi donicami. Podest podzielono na dwie części: drewnianą oraz betonową. Strefę  wypoczynkową z fotelem wiszącym i leżakami tworzy taras drewniany, natomiast część jadalniano-wypoczynkową stanowi nawierzchnia z płyt betonowych oraz pergola lamelowa. Na roślinność w donicach składają się m.in. gatunki wabiące motyle.

Na życzenie Inwestorów, wzdłuż granicy z sąsiadem stworzono wysoką warstwę zieleni. Wykorzystano w tym celu istniejący żywopłot i dodano do niego ekrany szpalerowe z grabu. W efekcie powstała dwupiętrowa kompozycja roślinna, dodatkowo wzbogacona o pas białych hortensji i trawy ozdobne. W częściach narożnikowych zaprojektowano drzewa wielopienne o przebarwiających się liściach oraz monokultury niskich traw.