PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Poznań

DATA: sierpień 2019

POWIERZCHNIA: 550 m2

INWESTOR: Prywatny

MINIMA

Zaproponowany układ przestrzenny oraz zastosowane w projekcie materiały  nawiązują  do wyjątkowo nowoczesnej architektury budynku.

Proste, geometryczne kształty, mury z bielonego betonu architektonicznego oraz występująca w całości założenia stal cortenowska tworzą wyjątkowy ogród minimalistyczny.

Bardzo istotną cechą bryły budynku mieszkalnego duża ilość okien sporych rozmiarach, przez które dodatkowo podkreślona została relacja pomiędzy wnętrzem, a ogrodem.

 

W strefie reprezentacyjnej połączenie nowych nasadzeń z istniejącym drzewostanem wdłuż linii ogrodzenia, pozwolił na stworzenie spójnej i naturalistycznej warstwy izolacyjnej.

W głównej części ogrodu zdecydowano się na wprowadzenie podłużnego, drewnianego tarasu z modrzewia syberyjskiego, który został dodatkowo wyeksponowany poprzez wprowadzenie wyniesionych  rabat z obrzeżem ze stali cortenowskiej. Z tego samego materiału zaproponowano również podłużne palenisko podwieszane na betonowym murze, które zlokalizowano na zakończeniu głównej osi widokowej. Żywy akcent  w części narożnikowej stanowi wielopienna odmiana klonu tatarskiego, atrakcyjnie przebarwiająca się w okresie jesiennym. W podwyższonych rabatach zaproponowano liczne gatunki zadarniające oraz odmiany traw ozdobnych, bambusów oraz paproci. Połączenie surowej konstrukcji z bujną, bogatą roślinnością przy użyciu naturalnych i najwyższej jakości materiałów  przyczyniło się do powstania przestrzeni spójnej i harmonijnej z wyrazistymi akcentami.