PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Poznań

DATA: styczeń 2020

POWIERZCHNIA: 33 m2

INWESTOR: Prywatny

GREEN ROOF

Głównymi zadaniami w projekcie tarasu było stworzenie części  wypoczynkowej oraz maksymalne wykorzystanie powierzchni biologicznie czynnej. Z uwagi na sąsiedztwo balkonu  z masywną zabudową należało wprowadzić naturalną barierę, która oddzielałaby klientów od miejskiego zgiełku. W tym celu zaproponowano wysoką roślinność w donicach z włókna szklanego imitującego beton architektoniczny. Ze względu na ograniczoną nośność balkonu projektowane donice stanowiły idealne rozwiązanie dzięki swojej lekkiej konstrukcji oraz świetnej jakości.

Strefę wypoczynkową w postaci podwyższonego, drewnianego tarasu zaaranżowano na drugim końcu balkonu. Taki zabieg wpłynie na maksymalne wykorzystanie całego projektowanego obszaru oraz na jego optyczne wydłużenie. Na tarasie zlokalizowano nowoczesne meble, liczne donice z bujnymi trawami, pienną formą roślinności oraz roślinami cebulowymi. Zwieńczenie oraz atrakcyjne tło dla wszystkich elementów stanowi projektowana, drewniana ściana  o nietypowym ułożeniu desek.
Wysoki wskaźnik nasłonecznienia w tej części tarasu wymagał wprowadzenia dodatkowego zadaszenia w formie przyściennego żagla.

Strefę relaksacyjno-wypoczynkową zaproponowano przy wyjściu na balkon. Stanowi ją wydzielona drewniana nawierzchnia z nowoczesnymi, wiszącymi fotelami oraz atrakcyjną roślinnością.
Wizytówką dla całości tarasu jest nowa forma zielonego dachu z maty rozchodnikowej o wyjątkowo bogatym składzie gatunkowym.  Wybrano bardzo lekką konstrukcję dachu ekstensywnego, który zawiera optymalny układ warstw oraz wydajny drenaż.  W projektowaną przestrzeń wkomponowano oświetlenie punktowe oraz liniowe, które razem delikatnie podkreśli całość układu i faktur.