PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Poznań

DATA: Sierpień 2022

POWIERZCHNIA: 2000 m2

INWESTOR: Prywatny

RUTZ

Punkt wyjściowy do stworzenia projektu stanowił nieopodal znajdujący się strumień.
W przeszłości, w przestrzeni objętej projektem szum wody był stale obecny co potwierdza m.in. nazwa głównej ulicy –  Ruczaj (= znacz. płynący, szumiący potok).

Ze względu na sprzyjający kontekst przestrzenny (bliskie sąsiedztwo drzew czy brak wysokiej zabudowy) w projekcie zdecydowano się nawiązać do szumu wody i odtworzyć jej łagodny dźwięk w ogrodzie.

Projekt posiada układ złożony: w części frontowej oraz w sąsiedztwie budynku mieszkalnego uwzględniono proste linie oraz geometryczne kształty. Projektowane skosy nawiązują bezpośrednio do architektury budynku i stanowią przedłużenie linii istniejących ścian.

Wzdłuż południowego tarasu znajduje się podłużna niecka wodna z przejściem z wielkoformatowych bloków betonowych. Integralną część zbiornika stanowi donica z przewisającą roślinnością z wbudowaną dyszą wodną.

W sąsiedztwie głównego tarasu zlokalizowano zestaw mebli jadalnianych oraz wypoczynkowych, strefę jacuzzi, a także wielopienne rozłożyste drzewo liściaste wbudowane w taras. W okresie letnim ma ono zapewnić dodatkowy cień w porze popołudniowej oraz tworzyć naturalny stelaż dla wiszących foteli ogrodowych.

Część ogrodową charakteryzują miękkie linie rabat oraz bujna, naturalistyczna zieleń. Główną grupę roślin stanowią trawy ozdobne z domieszką drzew liściastych.
W południowo-wschodniej części zaprojektowano drewnianą kładkę z otworem na stare, istniejące drzewo. Z tarasu znajduje się bezpośredni widok na rozległy staw kąpielowy.

W części narożnikowej działki, w obniżeniu terenowym uwzględniono strefę paleniska z elementami stali corten, betonu oraz naturalnego drewna. Całość znajduje się w otoczeniu dzikiej, wysokiej roślinności.