PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Poznań

DATA: Maj 2023

POWIERZCHNIA: 600 m2

INWESTOR: Prywatny

DUNES

Prostota i docenienie natury to podstawowe punkty wyjściowe tego projektu.

Dunes zostało stworzone na piaszczystym terenie sąsiadującym bezpośrednio z lasem sosnowym. Ze względu na liczne różnice wysokości występujące na działce, jednym z głównych wyzwań projektowych było powiązanie domu, tarasu oraz części frontowej z naturalnym ukształtowaniem terenu.
Przy zastosowaniu ponadczasowych materiałów, w projekcie postanowiono zestawić prosty, czytelny układ kompozycyjny z bujną i naturalistyczną roślinnością.

Bardziej sformalizowana strefa frontowa uwzględnia nowe, wyprofilowane powierzchnie użytkowe takie jak: dodatkowe miejsce parkingowe z nawierzchni przepuszczalnej, strefę gospodarczą czy zejście do części ogrodowej.
Rolę reprezentacyjną pełnią tutaj naturalistyczne, wyniesione rabaty w połączeniu z obszernym naturalistycznym trawnikiem z mieszanki koniczyny, kostrzewy i wiechliny.

Oba zejścia w ogrodzie tworzą podwieszane stopnice betonowe, które łączy ze sobą nieregularna ścieżka z płyt. Wzdłuż granicy z sąsiednią działką budowlaną, zaprojektowano kompozycję z drewnianych lameli oraz paneli bluszczowych w towarzystwie brzóz wielopiennych i sosny bośniackiej.

Taras usytuowany na skarpie został zaprojektowany z wielkoformatowej płyty gresowej z podziałem na dwie strefy: wypoczynkową i paleniskową. Zadaszenie tarasu stanowi drewniana konstrukcja z pionowymi lamelami, wokół której zaplanowano okrywową kompozycję roślinną z macierzanki piaskowej, ostnic i sosny górskiej.

W nawiązaniu do potrzeb Inwestora, w projekcie zachowano obszerną strefę rekreacyjną w postaci trawnika, a rabatę ze zróżnicowaną i wielopiętrową roślinnością zlokalizowano w tylnej części działki na tle drzew sosnowych.