PROJEKTANT: Oktawia Mikuła

LOKALIZACJA: Poznań

DATA: Listopad 2021

POWIERZCHNIA: 1200 m2

INWESTOR: Prywatny

STONES

Ogród STONES zaprojektowany w stylu naturalistycznym stanowi integralną całość z otaczającym krajobrazem. Wśród starych, istniejących sosen stworzono ogród wtopiony w leśną scenerię.

W strefie frontowej zaproponowano ścieżkę z betonowych, wielkoformatowych płyt na kruszywie. Część podjazdową wykonano z tych samych płyt, bez uwzględnienia grysu. Takie rozwiązania gwarantuje wyższy komfort użytkowania podjazdu oraz trwałość nawierzchni. Wzdłuż głównej ścieżki zaprojektowano rozległe wyspy zieleni, charakteryzujące się miękką linią rabat oraz bujną roślinnością.

W ogrodzie uwzględniono dwa, osobne tarasy, które połączono naturalistyczną ścieżką z dużych płyt kamiennych. Pierwszy, główny taras stanowi drewniany podest, w który wkomponowano istniejącą, dużą sosnę rosnącą na działce. W jej sąsiedztwie zaplanowano strefę jadalnianą z nowoczesnym, okrągłym stołem i stalowymi krzesłami. Po drugiej stronie tarasu zaprojektowano część wypoczynkową z sofą narożnikową, fotelami oraz stolikiem kawowym.

Na przedłużeniu tej strefy zaproponowano mini wnętrze ogrodowe z miękkimi pufami ogrodowymi oraz małym stolikiem. Dodatkowo, w części narożnikowej zaprojektowano okrągły otwór na krzew wielopienny, który w słoneczne letnie dni będzie zacieniał ten fragment tarasu umilając wypoczynek wśród zieleni.

Drugi, mniejszy taras stanowi nawierzchnia z płyt kamiennych i grysu bazaltowego. Znajduje się on przy oknie kuchennym i został zaprojektowany z myślą o porannej kawie na łonie natury. Otacza go wielopiętrowa, nieregularna roślinność z akcentami oranżu i fioletu. Z tarasu zaproponowano zejście z luźno rozmieszczonych płyt, które prowadzi do ogrodu warzywnego. Tworzy go pięć nieregularnych, drewnianych donic, które otoczono niskimi trawami ozdobnymi oraz szpalerem niskich drzew. Na dalszym planie ogrodu rozpościera się widok na drzewa owocowe oraz zaprojektowaną ‘dziką’ łąkę.

Miękkie linie rabat prowadzą do części narożnikowej ogrodu, w której zlokalizowano palenisko i drewniane siedziska w otoczeniu kosodrzewiny, traw i wysokich brzóz.